Блоги

​Про тарифи і субсидію
​Про тарифи і субсидію
  • 16:00
  • 2770
  • alexey_91

Про тарифи і субсидію

1. Ціна газ

В Україні є два джерела газу: видобуток на власних родовищах приватними і державними компаніями та імпорт. Наразі, приблизно по 20 млрд. кубометрів видобувається та імпортується.

Газ – це звичайний товар, на який формується ринкова ціна, що включає його видобуток, транспортування, зберігання та обслуговання мережі. До 2014 року, Нафтогаз був єдиною компанією у світі в даній галузі, котра отримувала величезні збитки, а не прибутки.

Середня вартість газу на біржах в Європі та Україні – 180 дол, або 4600 грн/тис.м3.

До них маємо додати вартість транспортування, ПДВ 20%, амортизацію та прибуток компанії постачальника. Отримаємо, приблизно, те що і отримуємо в платіжках: 6-7 грн/м3, або 6000-7000 за тис/м3.

2. Це ж нереально дорого!

До 2014 року держава з бюджету (тобто з наших податків, які могли б піти на пенсії, з/п бюджетникам чи ще кудись) покривала різницю для всіх споживачів: і для триповерхових котеджів, і для пенсіонерів. Всі платили близько $50 за тис.м3.

Не треба бути геніальним бізнесменом, аби за відкат/хабар купувати для свого підприємтсва газ за ціною для населення, а бюджет покриє різницю (у 2011-2013 ціна на газ була близько 400-450 дол./тис.м3).

Чим більше використаємо – тим більшу різницю покриє бюджет; «бізнес» простий, як двері.

Наразі принцип такий: хто може платити – платить за газ і шукає способи зменшити його споживання, хто не може – платить близько 15%, а решту оплатить держава. Ця система не є досконалою з двох причин:

а) у отримувачів субсидії немає стимулу економити.

б) багато будинків не обладнані лічильниками, великі сільські хати не вкладаються в норми і т.д.

І якщо пункт «а» можна виправити адресною монетизацію, то «б» лише частково може покритись державою і пільгами. І багатьом родинам доведеться платити за газ великі сумми або шукати альтернативу газовому опаленню. В квартирах пункт «б» фактично неактуальний.

3. Оформлення субсидії

Сенсу описувати просту процедуру я не бачу: у відповідній установі та в мережі є 1001 інструкція.

Ось посилання з інструкцією та калькулятором за сайті Кабміну http://www.kmu.gov.ua/control/calculator

4. Деякі «несправедливості» з субсидіями

Як писав вище, формула написана так, что Ви не будете платити більше 15% доходу за комуналку.

Але, враховують доходи всіх прописаних осіб. Тобто, якщо у Вас зареєстрований ще кум, брат, сват і троюрідна бабуся, які давно не живуть, то: або забудьте про субсидію, або не полінуйтесь виписати їх у своєму ЖЕКу. Процедура займе 5 хв. з їх згоди, або за одне судове засідання без такої. Факт реєстрації не впливає на право власності чи порядок спадщини!

Певна соціальна норма ставить в незручну ситуацію самотніх пенсіонерів: лише 49 м2 покривається субсидією. В даному випадку доведеться, або: розміняти квартиру на меншу з доплатою, або змиритись з ситуацією та здавати одну з кімнат (очевидно, що 49+м2 – це двох і більше кімнатна квартира). Якщо пенсіонер не самотній чи сторонні люди (тобто родичі, які раніше так економили на своїй комуналці) зареєстровані, доведеться або їх виписати, або запросити розділити рахунки. Ще раз нагадаю, що факт реєстрації не впливає на право власності чи порядок спадщини!

Нарахування двох прожиткових мінімумів на безробітних. Якщо особа понад 18 років не працює і не отримує жодного доходу, то йому автоматом дохід нарахують, як 2660 грн. Якщо студент отримує стипендію, інвалід – пенсію, а безробітний в пошуку роботи – соц.виплату – це і буде його дохід, незалежно від суми.

Будьмо реалістами – це справедливо і держава не має сплачувати за 20-річного безробітного, чи за хитрих родичів.

5. Халява скінчилась

Ті, хто працює неофіційно, реєструє в своїй квартирі десяток родичів, купує речі вартістю в 50тис.+ (депозити не враховуються), хто звик шукати прогалини в законі і хитрити, та люди з середніми і вище доходами – будуть платити.

Ті, хто отримує невелику платню і не може оплатити комуналку – отримають субсидію.

Кілька реальних прикладів

Сім’я з двома неповнолітніми з доходом батька 6000 грн і дитячими виплатами по 600 грн на кожну дитини. Сума за 2к квартиру – 2500 тис.грн.

Субсидія будет 1800 грн, а власне оплата з сімейного бюджету - 700 грн.

Самотня пенсіонерка, пенсія 1300 грн, а сума за 2к «хрущовку» 45м2 – 2700 грн оплатить з власної кишені лише 100 грн.

Мати з дитиною 4 років в однокімнатній, з офіційною зарплатою 2000 грн і рахунком на 1000 грн: 110 грн з власної кишені і 880 – субсидія.

Всі розрахунки зробив на вищезгаданому калькуляторі.

6. Міфи про субсидію, які не мають нічого спільного з реальністю:

http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/848-95-%D0%BF - остання версія постанови КМУ про субсидії.

7. Висновки і роздуми

Будь ласка, не слухайте сумнівних експертів на сумнівних телеканалах; з холодною головою розберіться зі співвідношенням доходів і суми в квитанціях та не панікуйте: державі не потрібні мільярдні борги через неплатежі сум в 3000 грн при зарплаті в 2000 грн.

Тому й закладено мільярди гривень на субсидії і безпідставних відмов – одиниці. Просто повірте, в Україні мільйони пенсіонерів ще з минулого року отримують платіжки більші, ніж їх пенсія, і всі вони оформили субсидію.

P.S. Я такий же мешканець Вишневого, який отримає платіжки з 25-35 грн/м2 за опалення і якщо цей текст допоможе хоч одній родині, то година на його написання і ще стільки ж на виправлення власної граматики витрачені не дарма. У всіх впали доходи, всі не в захваті від тарифів, а отримувати допомогу від держави - несоромно і необхідно.


Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...