Блоги

В якому віці краще піти в школу?
В якому віці краще піти в школу?
  • 23:55
  • 3850
  • Адмін
  • Діти

Подібне питання постає перед багатьма батьками, чиї діти наближаються до шестирічного віку. Адже сьогодні українські мамусі й татусі мають можливість вибирати, коли віддати свою дитину в школу. Відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», дошкільнята мають право перебувати в дитсадках до семи років, а отже й «перший раз у перший клас» можуть вирушити в шести- або семирічному віці.

Впродовж останніх більш як десяти років у нашому суспільстві встиг виробитися такий собі стереотип: виповнилося шість – сідай за парту. Як не дивно, але, часом, показником готовності до школи слугують уміння дитини писати, читати і рахувати чи, наприклад, високий зріст. Серед причин початку шкільного навчання батьки також називають брак місць у дитячих садочках, переживання з приводу введення дванадцятирічної освіти (страх, що дитина закінчить школу в 19, якщо піде в 7), принцип «робимо так, як усі», а також особисте. Та є ціла низка таких собі доказів готовності дитини до школи, які відомі не всім.

Передусім дитина повинна бути готовою до школи фізично. Діти часто хворіють від елементарної втоми. А що меншого вони віку, тим більше втомлюються. Організм семирічки легше пристосовується до початку шкільного навчання.

Серед інших складників готовності дитини до школи виокремлюють: психологічний (вміння дотримуватися певної інструкції, планувати свою роботу, самоорганізовуватися), соціальний (вміння будувати взаємовідносини в колективі, вислухати дорослого, визнати й виправити власні помилки) і емоційну зрілість (вміння регулювати свою поведінку, зосередитися). Нерідко батьки плутають фізичну, психологічну й інтелектуальну готовність.

Час від часу на різних форумах в Інтернеті з'являються дискусії з приводу того, коли краще всадити дитя за парту. Серед батьківських аргументів на користь початку навчання в шість років трапляються, наприклад, такі: «Дитина готова і психологічно, і розумово, і соціально. В сім років у школі їй буде нудно»; «Йдемо раніше, аби раніше закінчити»; «Читаємо і рахуємо з трьох років, у садочку вже нецікаво»; «Дитина виглядає не на свій вік, дуже висока» тощо.

«Ми пішли в школу в 6,3, - пише одна з мам Наталія. - В першому класі як такого домашнього завдання немає, хоча трішки вчителі дають, адже без закріплення вдома толку не буде. Програма адаптована (але я говорю про загальноосвітню школу, про «Росток» цього сказати не можу: дітям важко, а батькам ще важче). Після садочка складно перелаштуватися і в шість, і в сім років. Якщо ж дитина зовсім не готова до школи в шість років (а таке буває дуже рідко), то це повинен визначити спеціаліст. Діти повних шести років і без кількох місяців шести суттєво відрізняються».

Різниця між дітками шести і семи років в одному класі теж дуже помітна. Семирічки набагато легше засвоюють матеріал, у них добре виражений інтерес до навчання. На рік молодші однокласники часто непосидючі, ще не дуже розмежовують поняття «хочу» і «треба», швидше втомлюються. Щоправда, інтелектуально за рік-другий шестирічки й семирічки «вирівнються». А то й молодші діти починають навчатися краще.

Противники початку навчання в шість наводять свої аргументи, зокрема: «Сучасні діти й так дуже рано дорослішають, навіщо позбавляти їх можливості довше побути дитиною?»; «Навчальна програма заскладна для шестирічок»; «У шість років дитячі кісточки ще не мають тієї міцності, аби висиджувати за партою багато часу»; «В семирічному віці дитина більш свідомо і відповідально підходить до навчання»; «У переповнених класах важко й семирічкам, а що вже говорити про молодших» тощо.

«Навіщо рватися попереду всіх? – пише інша мама Мілана. - Ми, покоління 70-х, ішли в школу в 7-8 років. Самі відкривали двері ключем, підігрівали обід, загалом були доволі самостійними. А сучасні діти? Чи всі мами можуть відпустити свою дитину гуляти без супроводу? Чи кожна дитина в 6,5 розігріє собі обід? Зараз не 30-40-і роки, грамоти встигнуть навчитися всі. Не спішіть, не лишайте, мамочки, дітей дитинства».

Дитина шестирічного віку може бути абсолютно готовою до школи. Але чи готові наші школи прийняти шестирічок? Відповідає дитячий психолог Олена Кузіна:

«Практика тестування засвідчила, що семирічки і шестирічки при вступі в школу можуть мати однаковий інтелектуальний рівень, тобто в 6 років дитина абсолютно готова йти в школу. Але… Наша система освіти не зовсім готова прийняти шестирічок і розвантажити їхній робочий день. У дитинки ще добре не сформувались півкулі мозку, які відповідають за біологічний стрибок у віці, саме біологічний, не інтелектуальний. А це означає, що фізичні навантаження будуть істотніше позначатися на малюкові, і він, відповідно, буде більше втомлюватися і хворіти, а також дужче переживатиме соціальний стрес. Стрес при вступі в школу, до речі, переживають і шестирічки, і семирічки. Якщо дитина тихенька, сором'язлива, швидше за все адаптація відбуватиметься складніше в будь-якому віці. Але батьки можуть допомогти їй: організувати режим дня, намагатися робити уроки так, щоб вона менше втомлювалася, більше гуляти».

Вирішуючи, в якому віці краще віддати свою дитину в школу, варто серйозно підійти до вибору навчального закладу. Найкращий варіант для шестирічок – школа-садок (там є спальня й ігрова кімната). Правда, в непоодиноких випадках, батькам доводиться вибирати між ще одним роком у переповненому садочку і першим класом у переповненій школі, що поруч із домівкою. Возити маршруткою в омріяний навчальний заклад першачка дуже виснажливо, а власним автомобілем робити це можуть далеко не всі.

Якщо ваше рішення на користь початку навчання в сім – не змарнуйте «золотий» період. Адже у віці від шести до семи років, стверджують спеціалісти, в дитини надзвичайно високий рівень творчої активності. Саме час, якщо не зробили цього раніше, займатися музикою, живописом, танцями тощо. Корисними будуть і спортивні заняття, наприклад, плавання.

А поки визначаєтеся – прості тести.

«На момент вступу в школу дитина повинна вміти вільно дотягуватися пальцями лівої руки (проводячи її над головою) до правого вуха, і, навпаки, правою рукою, до лівого вуха, – підказує Олена Кузіна. - Це вміння говорить про те, що біологічний стрибок у віці вже відбувся. А ще, коли дитина йде в школу, у неї має бути вже 5-7 постійних зубчиків».

Багато тестів без допомоги фахівця розтлумачити важко, але є й такі, що можна освоїти вдома. Наприклад, тест на шкільну зрілість Керна-Ірасека. Одне з його завдань – намалювати (без підказок) чоловіка. На малюнку має з'явитися не «головоніг», а людина (з шиєю, вухами, пальцями).

Питання віку – дуже індивідуальне. І однозначно сказати, коли краще розпочати навчання в школі, не можна. Порадившись із педіатром, психологом, педагогом, остаточне рішення все ж за батьками. Та який би у вашому випадку вік не виявився оптимальним, постарайтеся подарувати дитині щасливе дитинство. Адже сучасні діти й справді занадто рано стають дорослими…

Валентина КОЗАК

Інна 11:43 #
Спасибі за корисні підказки. Було б непогано, якби шестирічок разом обєднали. Скажіть, будь ласка, дітки, які не підуть у шість будуть у садіку з меншими чи буде можливість зробить окремо групи?
Світлана Яременко
Доброго дня! Для шестирічок будуть створені окремі групи. Детальніше Ви можете дізнатись з 23 травня по тел. 5-12-37.
Завантаження...