Блоги

ПРИНЕСЕНА ВІТРОМ
ПРИНЕСЕНА ВІТРОМ
  • 00:35
  • 1084
  • Адмін
  • Діти

Кілька тижнів тому приходжу в садочок, а там – карантин. Вітрянка. Перші асоціації: зеленка, прищі, дуже заразна. І все. Більше про хворобу, з якою і сама познайомилася в дитинстві, нічого пригадати не змогла. Але, вочевидь, повторної зустрічі не уникнути, адже старший син вже контактував із дітками з групи, які захворіли. Тож довелося пригадати, що то за вірус, який перетворює дітвору в «зелених» чоловічків...

Вітряна віспа – інфекційна дитяча хвороба. Але просторічне вітрянка більш широко використовується в народі. Вітрянка – бо блискавично розповсюджується з найменшим вітром. Улюбленого сезону в цієї каверзної пані-хвороби немає: підхопити можна і взимку, і влітку. У Вишневому вона найактивніше лютувала зимою, але й зараз трапляються непоодинокі випадки. «Щодня один-два виклики маємо, - констатує педіатр місцевої дитячої поліклініки Тетяна Олійник. – Приводять діток і в лікарню. Хоча не можна, бо вітрянка дуже заразна». Причому зловити її цілком реально від, на перший погляд, абсолютно здорових людей, адже заразними вони стають за день-два до першого висипу. Найлегше, звичайно, захворіти в дитсадку чи школі, де значну частину часу діти проводять у закритих приміщеннях. Між іншим, в деяких країнах, коли в освітніх закладах з'являється вітрянка, навіть не вдаються до карантину, щоб малеча точно перехворіла в дитинстві. Крім того, давно розроблено вакцини від цієї недуги. Але там, де немає вакцин від туберкульозу, вітрянка точно не в пріоритеті.

Вітряною віспою хворіють, як правило, один раз. «Випадки, коли людина двічі занедужує трапляються, - продовжує Тетяна Олійник, - але нечасто. Навіть скарлатину можна підхопити вдруге. А це значно серйозніше захворювання».

вітрянка вишневе

Вітрянка може проявлятися по-різному, але через специфічний висип по всьому тілу її складно сплутати з іншими вірусними інфекціями. Інкубаційний період – три тижні. Саме впродовж цього часу вона може дати про себе знати. Трапляються випадки, коли, здавалося б дитяча хвороба, супроводжується «дорослими» проблемами. «Не така вона проста ця вітрянка, як видається на перший погляд, - акцентує Тетяна Олійник. - Бувають стерті форми, а бувають нетипові. За більш як сорок років практичної роботи, спостерігала кілька випадків серйозних форм вітряної віспи. Пам'ятаю, як років зо двадцять тому на Жовтневій, 39, в гостинці, захворіла кількамісячна дитина. Я ніколи такого не бачила – там тільки очі було видно. Температура під сорок, все тіло обсипане. Мама від стаціонарного лікування відмовилася. По кілька разів у день ходила до них. Не за гроші, тоді такого поняття не було. Але, на щастя, все добре, одужала. А ось уже протягом п'яти років щороку з ускладненнями після вітрянки в інфекційні відділення України потрапляють 300 - 350 дітей. Такі цифри озвучував головний дитячий інфекціоніст на одній із конференцій. Серед ускладнень – бронхіти, пневмонії, вірусні енцефаліти, менінгіти. Якщо раніше ми рекомендували тільки обробляти рани і контролювати температуру, то зараз обов'язково призначаємо противірусні препарати. Я сама до вітрянки почала ставитися серйозніше».

Водночас, як свідчить практика, з легкими формами вітрянки мами запросто справляються вдома без зайвої паніки старими перевіреними методами – збиваючи температуру і намазуючи проблемні місця зеленкою. Щоправда, зеленка, як пише відомий лікар Євген Комаровський, нічого і нікого не лікує, а завше виконує роль маркера. Вже за сім – вісім днів після появи першого висипу (коли всі пухирці вкриваються кірочкою) дитина не заразна. І це відбувається незалежно від того, «розмальовували» її розчином діамантового зеленого чи ні. До слова, в Європі й Америці зеленку не признають. Існує думка про її токсичний і канцерогенний вплив на організм. У нас зеленка - один із найпопулярніших лікарських засобів. Альтернативні антисептики при вітрянці - фукорцин, марганцівка (якщо вдасться знайти), деякі лікарі дозволяють настій календули. Є й сучасніші, але вони дорожчі.

Засіб, який категорично не можна застосовувати при вітрянці – аспірин. Збивати температуру лікарі радять парацетамолом чи ібупрофеном. Щоб уникнути бактеріального інфікування і шрамів, висипи на тілі не можна роздряпувати. Якщо свербіж сильний – педіатр порекомендує антигістамінний препарат чи інший спосіб його уникнути. І ще. Якщо хороше самопочуття, дозволяється виходити на вулицю (але не між люди), приймати злегка ванну чи душ. А через десять днів з моменту захворювання можна відвідувати садочок.

Здавалося б, нічого складного. Огляд у лікаря, правильний догляд за дитиною. Але. Є ще одна підступна специфічна особливість вітрянки – вона здатна нещадно зіпсувати найкращі плани. До нас ця хвороботворна пані прийшла в найбільш незручний момент: старший син захворів якраз коли його запросили на День народження в дитячий заклад з аніматором і цікавими розвагами. До повного одужання не вистачило кількох днів. Більше того, під загрозою святкування й власних іменин. Адже вдома ще є молодший на два роки братик… Наразі старший брат проводить майстер-клас із намащування прищів (а він їм дав унікальну назву – бульби) і, не скажу, що з нетерпінням, але чекаємо другої хвилі «атаки віруса». В запасі ще майже двадцять один день.

Валентина КОЗАК

Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...