Що чекатиме мешканців багатоквартирних будинків, які не створили ОСББ?

Що чекатиме мешканців багатоквартирних будинків, які не створили ОСББ?

До 1-го липня цього року держава зобов'язала мешканців багатоквартирних будинків об'єднатися в ОСББ. Схоже, що монополія ЖЕДів в Україні на надання житлово-комунальних послуг закінчується. Відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", до цього терміну мешканці багатоквартирних будинків мають обрати одну з форм управління спільним майном. Або - створити власне ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирних будинків), чи вступити в об'єднання, яке їм запропонують, або обрати управителя на загальних зборах мешканців будинку.

Як свідчить статистика, понад 50% населення України мешкає саме у багатоквартирних будинках. У мешканців сьогодні виникає багато запитань: «Чи дійсно органи місцевої влади призначатимуть управителів будинків, якщо мешканці самостійно їх не оберуть? Хто ці люди?»

Деякі правознавці стверджують, що мешканці багатоквартирних будинків не зобов'язані створювати ОСББ, оскільки закон передбачає варіант управління будинком без створення юридичної особи. Проте таке рішення обмежуватиме їхні можливості щодо капітальних ремонтів, відстоювання власних прав з надання якісних житлово-комунальних послуг. Навіть, якщо мешканці будинку самостійно збиратимуть гроші на капітальний ремонт, укласти договір на його проведення буде складно не маючи статусу ОСББ. Виникатиме безліч питань, зокрема, хто буде займатися утриманням будинку, платити за комунальні послуги тощо.

Василь Ліман, президент Громадської спілки "Асоціація управителів житла", підкреслює, що Закон № 417-19 "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" трактують по різному, але основне те, що він надає право співвласникам багатоквартирних будинків самим визначати форму управління своїм будинком.

Ігор Скоропад, член Нацради з питань функціонування об'єднань співвласників багатоквартирних будинків при Кабміні додає, що закон також «передбачає посередника між співвласниками будинку і виконавцями послуг. Цей посередник - управитель, має бути не представником виконавця послуг, а представником саме споживача. Виконавцями послуг можуть залишатися ЖЕДи. Проте вони мали б співпрацювати із представниками будинків. При правильному підході якість наданих послуг ЖЕДом може бути значно кращою».

Один з головних чинників, що хвилюють мешканців – це тарифи. Якими вони будуть, зокрема після того, як оберуть для будинків управителів? Як пояснює Василь Ліман, тариф включатиме, зокрема і послугу з управління, тобто - зарплату. Вона буде договірною. Управитель повинен обгрунтувати цю суму мешканцям, подати їм розрахунки і поінформувати їх, які саме функції він виконуватиме. Друга складова тарифу - це плата за утримання будинку і прибудинкової території. Крім винагороди управляючого в ціну тарифів закладаються кошти на майбутні поточні та капітальні ремонти. Управитель разом з мешканцями будинку повинен скласти акт технічного стану будинку, визначити та спланувати які саме роботи необхідно виконати в першу чергу. Оскільки технічний стан кожної будівлі різний, то й, звісно, тарифи будуть різні. На думку спеціалістів, нові тарифи при цьому будуть в рази більші, ніж нині діючі.

Схоже на те, що не все так просто. По-перше, управління будинком - це доволі складний процес. Управителі повинні мати відповідну підготовку та навички. По-друге, за словами Василя Лімана: «Проблема у тому, що досі у другому читанні не прийнятий закон "Про житлово-комунальні послуги". Через це не вистачає приблизно 16 нормативних актів, які необхідні для налагодження роботи управителів житла. Зокрема, дотепер немає тексту типового договору, який би укладали співвласники багатоквартирних будинків для управління, утримання та обслуговування будинку. Нема і Порядку проведення конкурсів органами місцевого самоврядування із визначення управителів для будинків».

Очільник Громадської спілки зазначає, що в Україні ринок управління житлом лише формується. На сьогодні немає точної статистики, яка кількість будинків утримується ЖЕКами (комунальними підприємствами), і яку кількість обслуговують приватні підприємства.

«За офіційними даними Мінрегіону, - говорить він, - є приблизно 535-550 приватних підприємств, які цим займаються. Сюди входять і керуючі компанії. Більшість з них – це компанії забудовника».

Слід зазначити, що проведення конкурсів на визначення керуючих компаній, або управителів житла, що замінили ЖЕДи, у деяких містах України вже практикувалося. Але приватних управителів у них визначили лише 2-3%. Щодо ЖЕДів та інших комунальних підприємств, то їх в Україні налічується біля 4000.

Тож, виходячи з того, що ми маємо на сьогоднішній день, можна бути впевненим, що з 1 липня 2016 року навряд чи щось кардинально зміниться у цій системі. Більшість мешканців просто вичікує. За прогнозами спеціалістів, лише 20% мешканців багатоквартирних будинків, в яких вже створені ОСББ, передадуть управління будинку управляючій компанії і сплачуватимуть за тарифом, встановленим за домовленістю, або оберуть собі управителя. Для інших 80% мешканців, що не виявили бажання створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, все залишиться без значних змін, оскільки в такому випадку органи місцевого самоврядування призначатимуть управителя на конкурсних засадах.

Лариса Костенко

  • 10:35
  • 4785
Валерий Иванович 15:16 # -1
я не пойму, в чем смысл замены и всей этой возни с ОСББ? Какие выгоды? Дешевле — так вроде нет, еще дороже выходит. Эффективней- тоже нет, у управителей ( лучших представителей среди жильцов дома ) нет ни связей ни опыта, ни подрядчиков, все с чистого листа и где гаранти, что первый, пятый и сто первый блин не будут комом или петлей на шее? Не даст ли это дельцам -самоуправам криминальную власть, мол не платишь — выселяем, отбираем, продаем по быстому, а то нечем за газ для дома платить( появятся приват- коллекторы в штате у начальника ( там и офисы из жилого фонда, машины с водителем и… пока не наступит " домовой майдан
ане 20:08 # +2
У нас 9 лет ОСББ, тарифы существенно ниже, поскольку ОСББ бесприбыльная организация и нет нужды надувать себестоимость арендами, амортизациями ит.д. У управителей нет связей, это точно, но нет и откатов за эти связи. Договора с не связанными подрядчиками оказались дешевле на 50-40%, а качество выше.
Михайло Гейченко 18:31 #
Я мешкаю 10 років у будинку з ОСББ. Однозначно — це краще за всілякі ЖЕКи
Завантаження...