7-го квітня – Благовіщення

7-го  квітня – Благовіщення

Свято Благовіщення Пресвятої Богородиці - одне з найдавніших свят християнської церкви. Воно присвячене події повідомлення архангелом Гавриїлом Діві Марії благої вісті - про її обраність Господом на землі. Про народження у неї божественного немовляти, Спасителя роду людського описаного у Євангелії від Луки. За своїм значенням у православ'ї Благовіщення є третім після Різдва Христового і Великодня. А у католицькій церкві це свято має найвищий статус торжества.

Наші предки свято Благовіщеня почали відзначати з Х століття разом з приходом християнства. Але упродовж століть народні язичницькі традиції продовжували співіснувати з християнським святом. Тому Благовіщеня в народі назвали «третьою зустріччю весни» (після Стрітення і Сорока Мучеників). Вважалося, що весна в цей день остаточно поборола зиму, Бог благословляє землю і відкриває її для сівби.

За народними уявленнями польові роботи можна було розпочинати, лише після Благовіщення. «Турбувати» землю раніше вважалося великим гріхом. Зазвичай, перед цим святом лелеки прилітали з вирію й починали вити гнізда. За народним повір'ям, на Благовіщення відкривалася земля і з неї виповзали плазуни: змії, вужі, ящірки. Цього дня за давнім звичаєм випускали на волю пташок: «Щоби співали на волі, Бога прославляли та просили щастя-удачі тому, хто їх випустив». Кожен господар випускав на волю, на сонце також всіх домашніх тварин, «щоб чули весну і вже самі про себе дбали».

На Благовіщеня у давні часи в церквах під час всенощної справляли особливий обряд «чин хлібозаломлення» коли благословляли хліби, пшеницю, вино та єлей. Хліби, які називали «подячними» разом з вином роздавали всім, хто був присутній у храмі під час всенощної.

Лариса Костенко

  • 22:05
  • 746
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...