Міська влада Вишневого сказала "ні" безкоштовному веб сервісу "ВІДКРИТИЙ БЮДЖЕТ"

Міська влада Вишневого сказала "ні" безкоштовному веб сервісу "ВІДКРИТИЙ БЮДЖЕТ"

21 листопада петиція від 02.09.2016 "Впровадження системи "Відкритий бюджет" на сайті міста Вишневе" зібрала необхідну кількість голосів ─ 111 підписів ─ та була переміщена до розділу «Петиції які знаходяться на розгляді». Давайте ж розберемося, що це за система, навіщо вона потрібна та як працює.

Рівень довіри громадян до органів місцевого самоврядування є доволі низьким, оскільки більшість не знають куди та яким чином використовуються кошти, які вони сплачують у вигляді податків, і не вірять, що можуть якимось чином на цей процес вплинути. Довіру українців можна повернути вживаючи заходів, які сприяли б підвищенню розуміння громадянами, як працює бюджетна система на місцевому рівні та поширенням в доступній формі інформації про використання коштів органами влади на місцях. Проект " Відкритий бюджет" покликаний підвищити прозорість та підзвітність органів місцевого самоврядування, що в свою чергу підвищить до них довіру громадян.

Cистема "Відкритий бюджет" ─ це спеціальний портал, який розробили фахівці Центру політичних студій та аналітики (Центр Ейдос), завдяки механізму якого будь-яка державна установа має можливість зробити зручну й зрозумілу візуалізацію своєї бюджетної інформації. Інфографіки можна скачувати і використовувати при написанні звітів та релізів на офіційних сайтах. А найважливіше, що тепер кожен громадянин може через зрозумілу схему ознайомитися з основними бюджетними показниками свого міста чи області.

У різний час розробка системи фінансувалась Європейським союзом, Фондом «Відродження», Програмами розвитку ООН, Американським домом, Open Knowledge Foundation та іншими. Варто зазначити, що місту вона обходиться безкоштовно, так як це міжнародний проект.

Як працює Відкритий бюджет.

Спочатку орган влади отримує безкоштовний доступ до цієї системи, далі чиновники публікують інформацію на порталі "Відкритий бюджет", з отриманих документів система створює інфографіку, яка потім розміщується на сайті міських рад та на порталі, і, таким чином, громадяни контролюють виконання поточного бюджету та впливають на формування наступного.

На порталі Відкритого бюджету ви можете:

• дізнатися, куди були витрачені кошти платників податків;

• перевірити вартість ремонтних робіт та проконтролювати їх якість;

• порівняти бюджет вашого міста з іншими містами;

• побачити, як з роками змінюються фінансові показники вашого міста/області/району;

• скористатися найбільшою відкритою бібліотекою літератури з контролю за місцевими фінансами.

Приклад: Місцевий бюджет м. Дніпро

7 проблем громади та шляхи їх вирішення системою "Відкритий бюджет":

1. Громадяни не знають і не розуміють, як і на що місцева влада витрачає їх податки → система "Відкритий бюджет" збирає у зручному форматі всю необхідну інформацію про те, як місцева влада витрачає бюджетні кошти.

2. Бюджетні файли, які надає місцева влада, є ускладненими та незрозумілими для пересічних громадян → модуль (це самостійна частина комп'ютерної програми, що має певне призначення і забезпечує задані їй функції обробки автономно від інших програмних модулів; у даному випадку, це своєрідна складова одиниця системи "Відкритий бюджет") "Візуалізація бюджету" в доступному вигляді у формі інфографіки показує усі місцеві доходи, видатки та їх взаємозв'язок.

3. Неможливо перевірити та проконтролювати якість та вартість ремонтних робіт, зокрема дорожніх → модуль "Карта ремонтів" наносить на мапу всі роботи, які проводились або будуть проводитися у місті, їхню вартість тощо. Лишається лише проконтролювати їх.

4. Місцева влада не розміщує у відкритому доступі фінансові документи або ж їх складно знайти на сайті ради → модуль "Документи" містить усі найважливіші бюджетні документи міста, а за допомогою зручного пошуку ви зможете знайти все, що вас цікавить у два кліки.

5. Неможливо зрозуміти, наскільки якісно працює місцева влада у порівнянні з іншими містами/областями → модуль "Порівняння бюджетів" дасть змогу порівняти бюджетні показники між різними містами, у тому числі й доходи та видатки в будь-якій сфері.

6. Громадяни не знають про те, як вони можуть впливати на формування бюджету міста/області/району → модулі "Бюджетний календар" та "Бібліотека" допоможуть зрозуміти на якому етапі перебуває формування бюджету та як можна його змінити.

7. Без спеціальних досліджень неможливо дізнатися, як змінюються протягом років фінансові показники міста → модуль "Ключові показники" за допомогою графіків допомагає зрозуміти в якому напрямку рухається розвиток міста.

Отже, система "Відкритий бюджет" ─ це простий, зручний та зрозумілий формат представлення бюджетної інформації для громадян. У ньому складні фінансові дані подаються у зрозумілій та якісній візуалізованій формі. Відкритий бюджет допоможе: зменшити корупційні ризики та зловживання у місцевих органах влади, зробити простих громадян повноцінними учасниками бюджетного процесу, підвищити ефективність роботи органів влади, їх прозорість та підзвітність.

Офіційна відповідь Вишневої міської ради

Очевидно, що ця система могла б стати корисною для м. Вишневе та мала б багато позитивних наслідків від її впровадження, проте є одне "але". Другого грудня перший заступник міського голови Я. Л. Варшавець надав офіційну відповідь на електронну петицію, а саме: "Виконавчий комітет Вишневої міської ради розглянув текст електронної петиції "Відкритий бюджет", розміщений на сайті м.Вишневе. Повідомляємо, що інформація стосовно міського бюджету розміщується на офіційному сайті та має вільний доступ для ознайомлення. Крім того, Ви маєте право особисто звернутися для отримання інформації згідно з Законом України "Про доступ до публічної інформації" № 2939-VІ від 13.01.2011 р."

Виходячи з відповіді, система "Відкритий бюджет" не буде впроваджена на сайті м. Вишневе. Вочевидь, міська влада не хоче постійно оновлювати та надавати відкрито дані про використання коштів (на офіційному сайті Вишневої міської ради у розділі "Міський бюджет" є далеко не вся інформація стосовно бюджету міста, наприклад, є звіт про виконання плану економічного, соціального та культурного розвитку міста Вишневе лише за перший квартал 2015 р., а за інші три дані відсутні, також відсутні звіт про доходи та витрати за 2015 рік та інші важливі документи); також не буде впроваджено "Карту ремонтів", тож жителі міста не матимуть змоги моніторити ремонти, а також їх вартість; та втілити в життя багато інших суспільно корисних речей, які надає ця система.

Причиною цього може бути те, що деяким можновладцям функції "Відкритого бюджету" можуть піти не на користь, тому влада умисно приховує від вишнівчан на що і ким витрачаються бюджетні кошти міста Вишневе.

Раз нам рекомендують звертатися особисто з посиланням на статті Закону України, то нашим першим публічним зверненням буде "Скільки бюджетних коштів було витрачено на впровадження веб сервісу "ЕЛЕКТРОННІ ПЕТИЦІЇ", чому не підключили БЕЗКОШТОВНУ систему "ЄДИНА СИСТЕМА МІСЦЕВИХ ПЕТИЦІЙ", яка успішно працює у десятках міст України, чому не працює веб сервіс «ЕЛЕКТРОННИЙ БЮДЖЕТ УЧАСТІ» та веб сервіс «ЕЛЕКТРОННИЙ КОНТАКТ-ЦЕНТР».

Марина Молошна

Голосування:

Петиції у Вишневому імітація роботи ради чи позитивні зміни та реформи?

 • 73% 16
  Імітація «бурхливої» роботи міської влади
 • 14% 3
  Позитивні зміни та реформи
 • 14% 3
  Я не бачу сенсу в е- петиціях взагалі
Проголосовало 22 человека Воздержался 1 человек
Все опросы
 • 20:35
 • 3255
Вера
Вера 10:47 #
кто бы сомневался! вор на воре сидит и вором погоняет, с другой стороны мы сами их выбрали
Стас 14:45 #
Так же как на бытовом уровне
Завантаження...