Операція «утилізація», або чому батарейки такі шкідливі

Операція «утилізація», або чому батарейки такі шкідливі

Чи помічали ви що на кожній батарейці, яку ви тримаєте у себе вдома, є позначка, що зображує перекреслений контейнер? Більшість з нас ніколи не звертали на це уваги. Але, виявляється, такі елементи живлення ні в якому разі не можна викидати до сміттєвих баків. Це – категорично забороняється. Чому? Давайте спробуємо розібратися у цьому разом.

У повсякденному житті батарейки є вкрай важливими: годинники, пульти, іграшки, ліхтарики, технічне обладнання тощо – все це ми використовуємо щодня та, виявляється, після спрацювання металеве покриття елементів живлення швидко руйнується від корозії, у ґрунт та воду потрапляють важкі метали, кислоти та луги, а це вже завдає значної шкоди як довкіллю, так і нашому з вами здоров'ю.

Відомо, що одна пальчикова батарейка забруднює 20 кв.м. ґрунту та 400 літрів води (!). Тож, якщо ви на протязі року викидаєте у сміттєвий бак 10 батарейок (від пульта, іграшок, годинника), цього буде достатньо аби забруднити та зробити непридатними для використання 4 000 літрів води, 200 кв.м. ґрунту (в лісі, це територія 20 дерев, 20 кротів, 10 їжаків, кількох десятків тисяч дощових черв'яків).

Чим же шкідливі метали, які містяться в батарейках?

Свинець - викликає нервові розлади, важкі захворювання мозку, вражає нирки та печінку, кісткові тканини.

Кадмій – накопичується в нирках, кістках, щитовидній залозі. Є канцерогеном, тобто провокує онкологічні захворювання. Вражає роботу кожного органу.

Ртуть – впливає на мозок, нирки, печінку, нервову систему. Викликає погіршення зору, слуху, захворювання дихальних шляхів, порушення опорно-рухової системи.

Луги – пропалюють шкіру і слизові оболонки.

Відомо, що всі ці отруйні елементи, разом з їжею та водою потрапляють до нашого столу (в наш час це відбувається обов'язково), і навіть у незначній кількості можуть викликати репродуктивні, онкологічні, та інші серйозні захворювання.

За статистикою в Україну щороку завозять близько 300 000 000 батарейок, а це означає, що на сміттєзвалища викидають тисячі тонн відпрацьованих елементів живлення. Отже, обсяги шкідливих речовин, які потрапляють у повітря, воду та ґрунт, можна лише уявити.

Наприклад, проведемо такий експеримент. Візьмемо дві чисті літрові банки, кожну з них наповнимо до половини водою. В одну банку покладемо 5 батарейок середнього розміру і залишимо на кілька діб. Вже через чотири дні буде видно, що в банці з водою все залишилося без змін – вона не змінила ні кольору, ні запаху. Зате в банці з батарейками вода стала коричневого кольору, в ній з'явилися домішки та неприємний запах, що свідчить також і про забруднення повітря. За даними громадського руху «За право громадян на екологічну безпеку», в користуванні українців зараз знаходиться близько одного мільярда батарейок, які, крім великої кількості важких отруйних металів, містять у собі ще і 9 тонн ртуті.

Як відомо, проблему утилізації відпрацьованих елементів живлення вже на протязі багатьох років успішно вирішують в таких країнах як США, Канада, Австралія, а також у країнах ЄС, де здати вживані батарейки можна чи не в кожному магазині, або супермаркеті, а також просто на вулицях, де для цього розміщені спеціальні контейнери.

В Україні питання збору та утилізації батарейок з кожним роком постає все гостріше. В багатьох містах вже діють пункти прийому. На сьогоднішній день утилізацію відпрацьованих елементів живлення здійснює львівське підприємство ДП «Арґентум», яке, крім вирішення екологічних проблем, має ще і виробничу користь. Адже після переробки з відпрацьованих батарейок отримують сухі розподілені хімічні елементи (кольорові метали та мінерали), а також картон і пластик, які потім використовуються у виробництві. Під час переробки отримують такі хімічні сполуки як солі цинку, які використовують у медичній галузі, солі марганцю – у хімічній та фармацевтичній, графіт – у машинобудівній сфері, залізо – у чорній металургії. До того ж у літій-іонних батарейках міститься такий рідкісний елемент, як літій, який застосовують у електротехнічній, металургійній, медичній та інших галузях.

Пункт прийому використаних батарейок також діє і у Вишневому, де на протязі майже двох років активістами було зібрано та відправлено на утилізацію більше 5 000 тисяч відпрацьованих елементів живлення та акумуляторів. До цього залучилися не тільки дорослі мешканці міста, які переймаються екологічними проблемами. Збирали вживані батарейки та приносили до пунктів збору також учні та вихованці шкільних та дошкільних навчальних закладів. Тож, якщо підрахувати, спільними зусиллями від потенційного забруднення було врятовано близько 100 000 кв. м. ґрунту та 200 000 літрів води.

Не забувайте, що чистота та здоров'я нашої планети залежить від кожного з нас. А тому давайте виважено поставимося до питання збереження та захисту природних ресурсів, збережемо красу нашого спільного дому і для майбутнього - наших дітей та внуків.

Нагадуємо, що пункти прийому використаних батарейок у м. Вишневе знаходяться в магазинах «Відео та звук»:

- по вул. Жовтнева, 18 (на північній стороні міста),

- по вул. Першотравнева, 2 (на південній стороні).

  • 16:45
  • 3985
anna 21:08 #
Ще приймають у магазині «ДЦ» на вулиці Європейській.
Олена 16:51 #
А є пункти прийому використаних лампочок?
Завантаження...